Электрондық темекі (вейп) денсаулыққа өте қауіпті

Соңғы жылдары кәдімгі темекінің орнына электронды темекі (вейп) шықты, олар денсаулыққа зиянсыз деп танылады.... Бірақ бұл өнім өндірушілер уәде еткендей қауіпсіз бе?
Денсаулық сақтау министрлігінің темекіге қарсы күрес жөніндегі бас консультанты, медицина ғылымдарының кандидаты Шухрат Шукуров бұл мәселе бойынша өз пікірімен бөлісті: «Статистикалық мәліметтерге сүйенсек, темекі шегу жыл сайын әлемде 8 миллионнан астам адамды өлтіреді, дейді Ш. Шукуров. — Темекі түтінінің құрамындағы улы заттар денсаулыққа теріс әсер етеді, тыныс алу жолдары мен қан тамырларының шырышты қабығының қабынуын, склеротикалық өзгерістерді және қатерлі ісіктердің пайда болуын тудырады. Сонымен қатар, темекі шегудің өкпеге зиянды әсері дәлелденген факт.
          Бүгінде ағзаға зиянсыз деп айтылған электронды темекі, керісінше, денсаулыққа өте қауіпті өнім болып табылады және адам ағзасында түрлі ауыр ауруларды тудырады. Яғни, электронды темекі шегу процесінде никотин, хош иісті, тәтті дәмі бар басқа да химиялық заттар ағзаға зиянды әсер етеді.
Атап айтқанда, бұл өнім орталық жүйке жүйесіне теріс әсер етіп, темекі шегушілердің тәуелділігін тудырады. Аэрозоль сонымен қатар өкпенің кейбір иммундық жасушаларын жояды, оның инфекциямен күресу қабілетін төмендетеді.
          Вейп темекі шегушілерге ғана емес, айналасындағылардың денсаулығына да үлкен қауіп төндіреді.
Белгілі болғандай, жасөспірім шақ-ми дамуының маңызды кезеңі, ал электронды темекі шегетін балалар мен жасөспірімдерде мидың дамуында бұзылулар, есте сақтау мен танымдық қабілеттерінің төмендеуі, қауіпті невроздар болады.

Сол себепті аулақ болуға шақырамыз!!!

Жаңартылған күні: 08.12.2021 14:03
Құрылған күні: 08.12.2021 14:03